Pakalpojumi

Ārstnieciskās pēdu aprūpes  speciālists veic sekojošu problēmu novēršanu un kopšanu:
- kāju pēdu ādas pārragojums/ keratoze;
- varžacs;
- deformēti, ieauguši nagi (korekcija);
- ārstnieciskais pedikīrs (biezas, raupjas, saplaisājušas pēdas);
- profilaktiskais pedikīrs;
- nagu korekcija ar skavas uzlikšanu;
- nagu sēnīte, nagu protezēšana;- pēdas un naga apstrāde cukura diabēta pacientiem;Kā atpazīt sēnīti?

Pēc statistikas, katra otrā cilvēka nagu izmaiņas ir saistītas ar sēnīšu infekciju (onihomikozi), tāpēc to mūsdienu sabiedrībā uzskata par problēmu numur viens. Otrs visbiežākais nagu izmaiņas cēlonis ir traumas (tās arī var radīt labu augsni sēnītei!). Provocējošie faktori ir šauru apavu valkāšana, atsevišķi sporta veidi (vieglatlētika, futbols, teniss), iedzimta pēdu deformācija utt. Naga plātnīti bieži traumējot, nags var sākt atdalīties no gultnes. Šādas nagu pārmaiņas, līdzīgi kā sēnīšu infekcijas gadījumā, var novērot pie ādas dermatozēm: psoriāzes, ekzēmas, kontaktdermatīta u.c. Bieži šīs slimības var kombinēties ar sēnīšu infekciju. Visbiežākās nagu vizuālās izmaiņas sēnīšu infekcijas gadījumā ir nagu krāsas maiņa, sabiezēšana un drupšana. Veselam nagam naga plātnīte ir caurspīdīga un bezkrāsaina, labi apasiņoti apakšējie audi nagam piešķir sārtu krāsu. Sēnīšu infekcijas gadījumā nagi var būt bālgani, pelēcīgi, no viegli dzeltenīgas līdz brūnai, pat melnai un zaļai krāsai. Nagu krāsas izmaiņas saistītas ar sēnīšu un citu baktēriju savairošanos zem naga vai naga slānī. Nagu sabiezēšana vairāk saistīta ar zemnagu hiperkeratozi nekā ar nagu sabiezēšanu. Zemnagu hiperkeratoze ir pastiprināta nagu gultnes pārragošanās, kura apgrūtina onihomikozes izārstēšanu. Neārstēta infekcija ar laiku pārņem visu nagu plātnīti, izraisot distrofiskas pārmaiņas. Sēnīte strauji izplatās uz pārējiem nagiem un ādas. Taču nagu sēnīšu infekcijas izpausmes var būt arī citādas, piemēram, naga plātnīte var atdalīties no naga gultnes, nags deformēties, nagu virsma un apkārtējā āda mainīt krāsu.

Dzīves kvalitāte nagu sēnīšu infekcijas gadījumā samazinās vidēji par 50%. Pacienti atzīmē fizisko diskomfortu, psihoemocionālus traucējumus. Nagu sēnīšu infekcija ierobežo cilvēka aktivitāti, traucējot atpūtai, sporta nodarbībām, sabiedriskiem kontaktiem utt. Pēdu un nagu mikoze ir ieejas vārti bakteriālai infekcijai (rozes iekaisumam), pasliktina cukura diabēta gaitu, rada organisma alerģizāciju, kas var pasliktināt bronhiālo astmu un citas alerģiskas saslimšanas. Organisma imūndeficīta gadījumā neārstēta nagu sēnīšu infekcija var izplatīties dziļāk audos un caur asinsriti nokļūt iekšējos orgānos. Iznākums var būt pat letāls.


 


Organisma procesu izpausmes nagos

Nagu stāvoklis ir cieši saistīts ar organismā noritošajiem procesiem. Tā kā konkrēti noteiktu, specifisku nagu izmaiņu nav ne iedzimtām, ne iegūtām slimībām, to atpazīšana un diferencēšana bieži vien sagādā grūtības. Raksts veltīts šī procesa atvieglošanai.

Vesels nags ir spīdīgs, gludu virsmu, viegli izliekts vidusdaļā, atbilst pirksta formai. Nagu augšanu, formu un krāsu var ietekmēt dažādi deficīta stāvokļi organismā, ārējie faktori, stress, medikamenti. Taču nagu formas un krāsas izmaiņas var būt arī nopietnu slimību vēstnesis.

Nagu veselību, stiprumu, augšanu un atjaunošanos ietekmē vitamīnu un minerālvielu balanss organismā. Būtiska nozīme ir A, B, C, D, E grupas vitamīniem, kā arī minerālvielām – kalcijam, dzelzij, sēram, cinkam un varam. Šo vielu deficīts rada fizioloģisko procesu norises traucējumus ādā un tās derivātos.

Procesi, kas rada izmaiņas nagos, turpmāk nosacīti iedalīti un aplūkoti vairākās grupās:

 • vitamīnu un minerālvielu trūkums,
 • mehāniska traumēšana, sadzīves ķīmija,
 • ādas slimības,
 • iekšķīgas slimības, audzēji, hiperplāzijas.


Nagu izmaiņas Cēloņi Melna nagu krāsa Zemnagu hematoma, nagu audzēji (melanoma) Dzeltena nagu krāsa Dzelteno nagu sindroms, ārstniecisko vielu reakcijas Bālgana nagu krāsa, naga plātnītes atdalīšanās no naga gultnes Atkārtotas traumas, psoriāze Naga gultnes sabiezēšana Psoriāze, sarkanā mezgliņēde, ekzēma, hronisks dermatīts Naga valnīša iekaisums Bakteriālas infekcijas, kontaktdermatīts, alerģisks kontaktdermatīts "Pulksteņstikla nagi" Plaušu saslimšanas Asinsizplūdums nagu pamatnē Bakteriāls endokardīts Zils naga mēnestiņš Vilsona slimība Sarkans naga mēnestiņš Reimatoīdais artrīts Vidū ieliekts nags Dzelzs deficīts

Nagu izmaiņas naga matrices traumu gadījumā

Nags var tikt traumēts apzināti – ieraduma dēļ (graužot, knibinot) vai mehāniski, radot dažāda veida un smaguma izmaiņas:

 • trahionīhija – nelīdzena naga virsma – veidojas naga matrices vieglas traumatizācijas rezultātā;
 • onihodistrofija – izsauc naga matrices ilgstoša traumatizācija;
 • onihogrifoze (hiperkeratotisks, izliekts, putnveidīgs nags); rada naga matrices ilgstoša spēcīga traumatizācija un pastāvīgs mehānisks kairinājums (piemēram, šauri apavi), Hallux valgus, hroniska venoza insufience;
 • traumatiska oniholīze – naga atdalīšanās no naga gultiņas – pārsvarā nelielu atkārtotu traumu rezultāts;
 • naga distālās matrices ilgstošas traumatizācijas gadījumā var novērot leikonīhijas – baltus punktiņus, svītras, plankumus. Savukārt proksimālās matrices īslaicīga, viegla traumēšana veicina uzpirksteņa tipa nagu (punktveida iespiedumi naga plātnītē) veidošanos.

Daļu minēto izmaiņu gan rada arī dažādas slimības, kas aplūkotas turpinājumā.

Ādas slimības

Daudzu ādas slimību gadījumā ir iesaistīti nagi, un tas var kalpot arī kā diagnozes kritērijs. Daži biežāk vērojami piemēri.

 • Psoriāze – nagu izmaiņas 10-30% gadījumu, roku nagiem biežāk nekā kāju. Raksturīgi ir uzpirksteņa tipa nagi, krāsas izmaiņas, zemnaga sabiezēšanās, nagu deformācija, oniholīze.
 • Lichen ruber planus – nagi ir trausli, raksturīgas longitudinālas rievas, naga plātnīte atrofiska, izzūdoša naga valnīša audu hipertrofēta augšana.
 • Darjē slimība – longitudinālas sārtas un baltas līnijas, rievas, trausli nagi, zemnaga hiperkeratoze.
 • Alopēcija – visbiežāk uzpirksteņa tipa nagi.
 • Pūšļveida dermatozes – paronīhija (naga valnīša iekaisums), krāsas izmaiņas, šķērslīnijas, zemnaga hemorāģijas, Bo līnijas (šķērsrievas, iespiedumi naga plātnītē), oniholīze.
 • Dažādas dermatožu (psoriāze, ekzēmas, onohomikozes u.c.) gadījumos bieži var novērot zemnaga svītrveida hemorāģijas.

Sistēmas slimību izpausmes nagos

Šajā sadaļā, detalizēti neiedziļinoties patoģenēzes mehānismu apskatā, pretstatītas nagu izmaiņas un patoloģijas, kas ir to potenciālie avoti.

Iekšķīgas slimības

 • Leikonīhija – viena no biežākajām nagu izmaiņām. Nagi ir balti zilgani, raksturīga palēnināta augšana, var būt balti plankumi, svītras nagā. Sekundārām leikonīhijām pieskaita Terija nagus (novēro aknu cirozes, cukura diabēta, iedzimtu sirdskaišu, tireotoksikozes, malabsorbcijas, nieru un urīnizvadceļu sistēmas slimību gadījumos), Morey-burke nagus (hipoalbuminēmija ar edēmu) , ko novēro nieru slimību un urēmijas gadījumā.
 • Karošveida nagi jeb koilonīhija – naga virsma kļūst gludāka nekā normā, pakāpeniski nags deformējas un vidū izveidojas dobums; nags ir plāns un slāņojas – augšējā gremošanas trakta ļaundabīgi audzēji, metaboli traucējumi (porfīrijas, dzelzs trūkums, hemohromatozes), nieru transplantācija, dialīze, vairogdziedzera slimības, akromegālija, Plummera-Vilsona sindroms (mutes, rīkles un barības vada gļotādas atrofija ar disfāgiju), Kušinga slimība.
 • Hepalonīhija – mīksti plāni nagi – hronisks artrīts, lepra, hipotireoze, perifēras neiropātijas, perifērās asinsrites traucējumi, kaheksija.
 • Lindeja nagi – balta naga proksimālās plātnītes daļa un normāla distālā daļa – hroniskas nieru slimības.
 • Naga valnīša sindroms – nagu distrofija ar vai bez krāsas izmaiņām, trīsstūrveida naga mēnestiņš, gareniskas rievas un koilonīhija – nieru un urīnizvadceļu slimības.
 • Trīsstūrveida balti trausli nagi – kuņģa-zarnu trakta polipoze, barošanās traucējumi, Krokhaita-Canada sindroms (ādas pigmentācija, alopēcija).
 • Dzelteno nagu sindroms – nagi dzelteni, sabiezēti, šķērsām izliekti, pietūkušiem nagu valnīšiem  – daudzas elpošanas sistēmas slimības (astma, tuberkuloze, bronhektāzes, hronisks sinusīts, hronisks bronhīts, HOPS, balsenes karcinoma). Bazeka sindroma (ādas pārmaiņas slimniekiem ar dažādas lokalizācijas audzējiem) gadījumā dzeltenus sabiezētus nagus var redzēt pirms augšējo gastrointestinālo un elpošanas ceļu audzēju parādīšanās.
 • Pulksteņstikla nagi, zili nagi – elpošanas, sirds-asinsvadu sistēmas patoloģijas.
 • Caurspīdīga naga plātnīte – var informēt par asinsrites kvalitāti, hemoglobīna saistītām pārmaiņām un līdz ar to par pašas sistēmas patoloģiju.
 • Sārta naga plātnīte – sakarā ar pastiprinātu eritropoetīna produkciju un eritrocitozi nieru adenokarcinomas slimniekiem.
 • Sarkans naga mēnestiņš – raksturīgs iedzimtām sirdskaitēm.
 • Zils naga mēnestiņš – Vilsona slimība.
 • Pelēcīgi zilgani vai brūni nagi, gareniskas naga līnijas – hemohromatoze.
 • Mees līnijas – balta šķērslīnija naga plātnītē – hroniskas nieru slimības perifērās asinsrites traucējumi, sirds nepietiekamība. Var būt saistītas ar traumu (manikīrs).
 • Muehrckes līnijas – baltas šķērslīnijas, kas izzūd, saspiežot naga galu. Novēro nefrotiskā sindroma gadījumā sakarā ar hipoalbuminēmiju.
 • Oniholīze un Bo līnijas – hipertireoze.
 • Trausli, viegli lūstoši un lēni augoši nagi ar gareniskām rievām – hipotireoze.
 • Gareniskas brūnas pigmentjoslas uz nagiem – Adisona slimība, Kušinga slimība; arī pacientiem ar bilaterālu adrenalektomiju.
 • Zemnaga svītrveida hemorāģijas (sistēmas slimību gadījumos tās ir sārtā nokrāsā un lokalizējas proksimālā naga trešdaļā) – vēro ļoti dažādos gadījumos – subakūts endokardīts, hronisks glomerulonefrīts, hemohromatoze, reimatoīdais artrīts, arteriāla hipertensija, kuņģa čūla, elpošanas sistēmas, vairogdziedzera slimības, sarkoidoze, sepsis, ļaundabīgi audzēji, hipoparatireoīdisms, obliterējošs trombangīts, smagas anēmijas, mitrālā stenoze, arteriāli emboli, aknu ciroze, krioglobulinēmija, amiloidoze, cukura diabēts u.c.

Reimatiskas slimības

 • Sklerodermija – putnveidīgs izliekums naga distālā daļā.
 • Reino sindroms – perifēro asinsrites traucējumu dēļ nagi bāli, plāni, trausli, gareniskām rievām; oniholīze, koilonīhija.
 • Reimatoīdais artrīts – nagi sabiezēti, gareniskas rievas, sīkas hemorāģijas, vaskulāri izsitumi ap naga mēnestiņu.
 • Sistēmas sarkanā vilkēde – plats naga valnītis, sarkans mēnestiņš, proksimālā naga plātnīte nelīdzena, ar teleangiektāzijām; vēlāk – dziļas gareniskas rievas līdz pat naga saknei.
 • Dermatomiozīts – iekaisis naga valnītis, naga proksimālā daļa pietūkusi, ar teleangiektāzijām (6.attēls) un trombiem.

Infekcijas slimības

Vairums nagu pārmaiņu infekcijas slimību gadījumos ir nespecifiskas. Bieži vērojama samazināta naga augšanas aktivitāte uz vienu divām nedēļām, kas izpaužas kā transversālas šķērsrievas nagos. Var būt pilnīga nagu atdalīšanās (totāla oniholīze), kas norit ļoti ātri. Sakarā ar toksiskiem naga matrices bojājumiem novēro Bo līnijas – visiem nagiem vienādā augstumā.

Problēmas interpretācija un risinājumi

Iespējams, ka, paraugoties nagos, ieraudzīsim un atklāsim noderīgu informāciju, kas palīdzēs orientēties nereti tik sarežģītajos diagnostikas līkločos. Taču minētās izmaiņas nav absolūti tulkojamas. Tās var būt kā iekšķīgo slimību izpausmju marķieri un palīdzēt tālākos iespējamo slimību izmeklēšanas procesos. Lai objektīvi novērtētu izmaiņas nagos, kas varētu būt saistītas ar iekšķīgām slimībām, nepieciešams apskatīt gan roku, gan kāju nagus. Jāņem vērā, ka kāju nagi aug lēnāk un biežāk ir pakļauti traumēšanai. Pirmās pārmaiņas, kas varētu būt saistītas ar sistēmas slimībām, var ieraudzīt pie naga mēnestiņa. Zinot, ka naga augšanas ātrums ir 0.1-0.15 mm/dienā, un izmērot attālumu no naga mēnestiņa līdz izmainītajam naga apvidum, var noteikt aptuveno laiku, kad pārmaiņas sākušās.

Ja nagi kļūst trausli, nespodri, viegli lūstoši, maina krāsu, formu, tas var būt signāls kādam iepriekšminētajam – viegli koriģējamam vai arī nopietnam kompleksam – procesam. Vēlams nagus pasargāt no pastāvīgas traumēšanas, agresīviem tīrīšanas un mājas uzkopšanas līdzekļiem, lietot roku aizsargkrēmus, kā arī ādas, matu un nagu augšanu veicinošus un atjaunojošus vitamīnus un minerālvielas, kas vispusīgi labvēlīgi ietekmēs ādas un nagu stāvokli. Taču, ja radušās pārmaiņas nagos neizzūd vai progresē, nepieciešama speciālista konsultācija. Izārstējot pamatproblēmu, bieži vien izzūd arī simptomi nagos.

Ilze Apine, "Veselības centra 4" sabiedrisko attiecību speciāliste. 

Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

 .